691-727-697 biuro@aktd.pl

Ekskluzywny samochód firmowy – czy może być kosztem?

 

Samochód firmowy, a koszty uzyskania przychodu

Każda firma prowadząca działalność gospodarczą, bez względu na formę działalności, ma prawo do pomniejszania przychodów o koszty poniesione w związku z działalnością. Bezapelacyjnie do kosztów możemy zaliczyć wydatki ściśle związane z przychodami. Nikt nawet się nie zastanawia czy zakup towarów, które będą sprzedane, są kosztem. Także wydatki związane z najmem lokalu handlowego, kosztem energii czy wody nie budzą wątpliwości. W obecnych czasach również koszt zakupu telefonu, komputera czy też abonament i internet należą do podstawowych kosztów prowadzenia działalności.  Urząd skarbowy nie podważa kosztów biurowych, księgowych, prawnych itp.  Ustawodawca jednak nie lubi nadmiernych kosztów, nie uznaje „ośmiorniczek, szampana i kawioru” 😊

Jaką kwotę maksymalnie można ująć w kosztach uzyskania przychodu?

Co jeszcze jest ograniczone? Czego nie możemy ujmować w koszty? Ustawodawca wprowadził między innymi limit kosztów na samochody osobowe. Według części podatników 150 tys. jest wystarczającą kwotą na zakup auta, według innych to znacznie za mało. Taki przypadek niedawno miałam. Klient prowadzący działalność gospodarczą kupił samochód osobowy. Bardzo reprezentacyjny. Skorzystał z finansowania w formie leasingu operacyjnego. Wartość samochodu wyniosła 350 tys. Miesięczna rata leasingowa to 6 tys. Niestety nie można w tym przypadku całej raty uznać za koszt podatkowy. Ustawodawca pozwolił zaliczyć w koszty zakup samochodu o wartości do 150 tys. Pozostała wartość stanowi wydatek niestanowiący kosztu. W przypadku mojego podatnika wartość ponad limit jest znaczna. W związku, z czym tylko 43 % raty można uznać za koszt podatkowy. Tym samy zamiast 6 tysięcy tylko 2580,00 zł może obniżyć naszą podstawę opodatkowania. Nastąpiło wielkie rozczarowanie, gdy trzeba było płacić podatek dochodowy. Na szczęście klient dał sobie spokojnie wszystko wytłumaczyć.

Nie każda kwota może być kosztem uzyskania przychodu

Warto więc wiedzieć o ograniczeniach związanych z zakupem i eksploatacją samochodu. Koszty paliwa i inne wydatki eksploatacyjne również są ograniczone. Tylko 75 % takich wydatków może stanowić koszt (bez względu na wartość samochodu).

 

Agnieszka Kowalska

Prowadzę biuro rachunkowe oraz zarządzam firmą handlową. Posiadam wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa spółek handlowych. Ponad 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu pełnej księgowości uzupełniam licznymi szkoleniami i warsztatami. Posiadam wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Pomagam w zakładaniu spółek prawa handlowego oraz działalności gospodarczych. W lutym 2022 roku ukończyłam Akademię Doradcy Podatkowego. Przygotowuję się do egzaminu państwowego. Prywatnie jestem matką, lubię czas spędzony z dziećmi, spacery, podróże i ciekawy film.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.